Bölgesel Tarım FaaliyetleriTarım Haberleri – Türkiye Tarım Haberleri İnternet Gazetesi

20 Nisan 2024 - 19:11

Bölgesel Tarım Faaliyetleri

Son Güncelleme :

05 Haziran 2021 - 12:49

50 views

Bölgesel Tarım Faaliyetleri

Tarımsal faaliyetler serisi 4. Başlığı ile sizlerleyiz. Daha önceki yazılarda tarımsal faaliyetler hakkında bilgi verip Türkiye’nin coğrafi bölgelerinde yaygın olarak yapılan tarımsal faaliyetler hakkında bilgi verilmiştir. Günümüzde tarımsal sektörde aktif bir rol oynayan Türkiye, tarım sektörüne yatırımlar yaparak var olan mevcut üretimi iyileştirmeye çalışmaktadır. Kırsal nüfustan göç hareketlerinin başlaması, tarımla ilgilenen nüfusun azalması üretimi olumsuz yönde etkilen bir durumdur. Özellikle tarımsal faaliyetlerin yapıldı köylerde genç nüfusun köy dışında başka bir iş kolunda çalışması, tarım sektörünü durgunlaştırmaktadır. Türkiye tarım alanında yaptığı düzenlemelerle tarıma teşvik edici politika uygulamakta ve üretimin devamlılığını sağlamaktadır. Çiftçiye destek programları ile üretilen ürünün miktarı ve kalitesinde yükseliş hedeflenmektedir.
Türkiye’de bulunan tarımsal faaliyetler bölgeden bölgeye değiştiğini söylemiştik. Özellikle iklimsel özellikler ve yer şekillerinin etkisi, ait olduğu bölgenin tarımsal üretimini doğrudan etkilemektedir. Türkiye’de görülen iklim çeşitleri, Karadeniz iklimi, Akdeniz iklimi ve karasal iklimdir. Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde Akdeniz iklimi, Marmara Bölgesi’nde Karadeniz ve Akdeniz iklimi, Karadeniz Bölgesi’nde Karadeniz iklimi ve İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise Karasal iklim özellikleri hakimdir. İklimsel özellikler o bölgedeki tarımsal üretimi doğrudan etkileyen bir faktördür. Diğer bölgelerde olduğu gibi Güneydoğu Anadolu Bölgesi de sahip olduğu iklimsel özelliğe göre ürün üretmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, yer yer Karasal iklimin, yer yer Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bir bölgedir. Farklı iklimsel özelliklerin bulunması Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde üretim çeşitliliğini ve zenginliğini olumlu yönde etkilemektedir. Engebenin yoğun olduğu bölgelerde hayvancılık faaliyetleri yaygındır. Geniş ovaların bulunduğu kesimler, tarımsal faaliyetler için uygundur. Tarımsal faaliyetlere uygun arazilerin oluşu Güneydoğu Anadolu Bölgesi kırsal kesimde yaşayan halkın geçim kaynağını tarıma dayandırmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi denince akla ilk gelen tarım ürünleri şüphesiz Antep fıstığı ve kırmızı mercimek gelir. Ancak iklimsel çeşitlilikten dolayı Antep fıstığı ve kırmızı mercimeğin yanı sıra pamuk, karpuz, tütün, buğday, arpa, çeltik, domates, susam, üzüm, zeytin, biber ve patlıcan üretimi yapılmaktadır. Üretilen ürünlere bakıldığında iklimsel çeşitliliğin etkisi daha net görülmektedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.