Yem Bezelyesi Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?Tarım Haberleri – Türkiye Tarım Haberleri İnternet Gazetesi

21 Temmuz 2024 - 20:49

Yem Bezelyesi Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Yem Bezelyesi Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?
Son Güncelleme :

22 Kasım 2022 - 8:51

236 views

Yem bezelyesi, hayvancılıkla uğraşanların kullandığı yem bitkilerinden biridir. Yem bezelyesi tek yıllık yem bitkisi olup baklagil grubuna dahildir. Yem bezelyesini kullanırken yaş olarak tüketilmemesi öncelikli olmalıdır. Bu şekilde kullanılması hayvanlarda şişkinliğe sebebiyet verebilmektedir. Yaş halde yem bezelyesini faklı yemlerle birlikte kullanabilir, karşımın üçte biri ölçüde yem bezelyesi kullanılabilir.

Yetiştirme esnasında serin iklimlerde daha fazla verim elde edilen yem bezelyesi soğuk hava koşullarına dayanıklılık gösterir. Yem bezelyesi ne zaman ekilir? Yem bezelyesinin faydaları nelerdir? Sorularınızın cevabı yazımızın devamında.

Yem Bezelyesi Ne Zaman Ekilir?

Yem bezelyesi yetiştirecek kişiler için toprak ph değeri 6 ve altı olmamalıdır. 6-7 ph değerine sahip topraklarda rahatlıkla yetiştirilebileceği gibi 7-8 ph değerinde olan topraklarda verimi daha yüksek olmaktadır. Toprağın ph değeri yem bezelyesi yetiştiriciliğinde önemlidir.

Genel itibari ile ılıman toprakları sevmekle birlikte uygun koşullar altında kışlık ve yazlık olarak iki ayrı zamanda ekin işlemleri gerçekleştirilir. Bu durum tohumun cinsine göre farklılık göstermekle birlikte, kış dönemi ve yaz dönemi olarak iki ayrı şekilde ekilir.  Kış dönemine uygun olan tohumlar ekim-aralık ayları aralığında gerçekleştirilebilir. Yaz dönemi için yapılacak ekin dönemi ise bahar ayları içerisinde gerçekleştirilebilir.

Yem bezelyesi tohumu seçiminde alacağınız ürünün yem bitkisi olduğundan emin olunması önemlidir. Yem bezelyesini diğerlerinden ayıran temel özellik bol çiçekli ve yapraklı olmalarıdır. Bu durum ayrıca yemin tadını olumlu yönde değiştireceği gibi daha fazla besleyici niteliklere sahip olur.

Yem Bezelyesinin Faydaları Nelerdir?

  • Hayvancılıkta kullanılan besin değeri yüksek içeriklere sahip yem bezelyesi ile hayvanların daha etkili beslenmeleri sağlanmaktadır.
  • Kalsiyum, protein açısından zengin olması yem bezelyesinin besicilikte kullanılmasında önemli avantaj sunar.
  • Yem bitkisi adından da anlaşılacağı gibi hayvan yemi olarak tercih edilse de örtü bitkisi özelliği ile de tercih edilebilir. Örtü bitkisi olarak tercih edilmesinde en önemli etken toprak azot dengesini sağlarken oluşabilecek erozyonda da engelleyici etkiye sahip olabiliyor.
  • Yem bezelyeleri diğer tahıl gruplarıyla da destekleyebilirsiniz. Özellikle arpa, buğday ile birlikte ekin dönemi geçirebilmeye olanak sunan yem bezelyesi bu sayede daha fazla besleyici özellikleri bir arada barındırır.