Çiftçilere TZOB’den Belge Yenileme Zorunluluğu Genelgesi! Üyeliğini Yenilemeyene Çiftçi Belgesi VerilmeyecekTarım Haberleri – Türkiye Tarım Haberleri İnternet Gazetesi

20 Nisan 2024 - 19:02

Çiftçilere TZOB’den Belge Yenileme Zorunluluğu Genelgesi! Üyeliğini Yenilemeyene Çiftçi Belgesi Verilmeyecek

Son Güncelleme :

25 Ekim 2022 - 9:52

17 views

Çiftçilere TZOB’den Belge Yenileme Zorunluluğu Genelgesi! Üyeliğini Yenilemeyene Çiftçi Belgesi Verilmeyecek

Çiftçi Kayıt Sistemi işlemlerinin e-Devlet üzerinden gerçekleştirilmeye başlanması çiftçiler adına önemli gelişmelerden biriydi. Yakın bir tarihte kayıt işlemlerinin dijital ortama taşınması, gerekli şartlar sağlandığında kayıt ve kayıt yenileme işlemlerinin e-devlet üzerinden gerçekleştirilmesi pek çok anlamda büyük kolaylık sunmakta. Ancak yeni bir gelişme ile çiftçilere Türkiye Ziraat Odaları Birliğinden üyeliklerini güncellemesi zorunluluğu geldi. Üyeliklerini güncellemeyenler çiftçi belgelerini kullanamayacaklar.

ÇKS’ye kayıt esnasında çiftçi kayıt belgesi istenmektedir. Yayımlanan son genelge ile çiftçi belgesi alacak olanlar gibi belgeye sahip olanları kullanmayı sürdürebilmeleri için kayıtlı olduğu Ziraat Odalar Birliğine kayıtlarının her yıl yenilenme gerekliliği getirildi. Her yıl üyeliğini güncellemeyen çiftçilerin çiftçi belgesinin kullanma hakkının verilmeyeceği duyuruldu.

Yayımlanan Genelgeye Göre Ziraat Odalar Birliğine Her Yıl Kayıt Güncellemesi Yapmayanların Üyeliği Pasife Alınacak!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından tüm oda başkanlarını gönderilen bildiride, oda kaydını yenilemeyen çiftçilerin kayıtları pasif konuma getirileceği belirtildi. Çiftçi Kayıt Sistemi’nin kullanıma geçmesinden bugüne kadar kadın-erkek çiftçiler tarafından yüksek oranlarda katılım gerçekleşti. Sisteme kayıt yaptırmada büyük katılım elde edilmesine ek olarak, kayıt tarihinin 31 Aralık 2022 tarihi ile sonlanacak olması bu süre dahilinde kayıtların devamının geleceği görülmektedir. Bu süreç devam ederken bir düzenleme de Türkiye Ziraat Odalar Birliğinden geldi. ÇKS’ye kayıt için gereksinim duyulan çiftçilik belgesi bilindiği gibi ziraat odalarından alınmaktaydı, şimdi ise bu belgeye sahip olanların ve Türkiye Ziraat Odaları’na üyeliği olanların her yıl üyeliğini güncellemesi zorunluluğu geldi.

Üyeliğini her yıl yenilemeyen çiftçilerin üyeliği pasife alınacağı yayımlanan genelgede belirtilirken, üyeliği pasif olanların ise çiftçilik belgesi geçersiz konuma gelecek. TZOB genelgesinde belirtildiği şekilde üyeliği pasif olan üyeler;

  • O yılın tasdikini taşıyan çiftçi belgesini alamayacak
  • Üyeliği pasif konuma düşen üyelerin adları liste halinde İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirilecek.
  • Köy/Mahalle özelinde düzenlenen listeler muhtarlıklara da gönderilecek ve aynı zamanda odanın ilan panosunda 15 gün ilan edilecek
  • Üyelikleri pasife alınan üyeler ZOBİS’te kayıtlı cep telefonlarına bilgi mesajı gönderme yolu ile bilgilendirilecek.

İbareleri genelgede belirtilen önemli maddeler olarak dikkat çekiyor. Peki, üyeliği pasif durumuna getirilen üyelerin tekrar aktif üye olmaları nasıl gerçekleşiyor. Genelgede belirtildiği şekli ile, yıl içerisinde gerekli üyelik yenileme işlemi gerçekleştirilmediği için pasif konuma gelen üyelerin tekrar aktif üye olmaları mümkün. Üye yenilemek için bulundukları yılın aralık ayına kadar gerekli adımlar izlenerek üyelik kaydı yenilendiği anda üyelikleri aktif durumuna gelebilecek. Üyeliği aktif hale gelen çiftçilerin, pasif üyeler arasından isimlerinin çıkarılacağı ve çiftçi belgesini kullanmaya devam etmeleri sağlanacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.