Kraliçe Arı Kovana Nasıl Kabul Ettirilir ?Tarım Haberleri – Türkiye Tarım Haberleri İnternet Gazetesi

26 Mayıs 2024 - 20:48

Kraliçe Arı Kovana Nasıl Kabul Ettirilir ?

Kraliçe Arı Kovana Nasıl Kabul Ettirilir ?
Son Güncelleme :

07 Temmuz 2022 - 8:39

293 views

Kovana ana arı nasıl verilir onu iyi bilmek lazım eğer kurallarına göre ana arıyı vermezseniz ana arıyı işçi arılar öldürecektir. Öncelik olarak ana arı vereceğimiz kovanı kontrol etmeliyiz ana arı var mı yok mu diye. Baktınız ana arı yok bunun yanı sıra günlük yumurta olmadığına emin olmalısınız. Günlü yumurta yoksa ana arıda olmayacaktır ama olurda günlü yumurta varsa ve ana arı o ara öldüyse muhtemelen işçi arılar bu günlü yumurtalardan ana arı memesi yapacaktır.

Ana arı olmayan arı kovanındaki işçi arılar pek isteksiz çalışırlar ve polen taşımazlar aynı zamanda arılar amaçsız bir şekilde sola-sağa hareket edeceklerdir. Kovan kontrolü yapıldığınızda kovan içerisinde uğultu gibi bir ses gelir. Eğer ana arı olsaydı o ses ince ve tiz olacaktır. Ana arısı olan kovan intizamlı çalışarak ve bacaklarında polen olarak gelecektir.

Yani kısaca kovanda ana arı yoksa işçi arılar işini düzgün yapmayacaklardır. Gelin bir de ana arıyı verirken dikkat edilecek şeylere bakalım :

ana arının kovana verilmesi

Ana arı kovana verilmeden önce, kovanın içerisine kimyasal olmayan arı parfümü, gülsuyu gibi güzel kokulu parfümler kullanılarak içeriye güzel kokular vermeliyiz. Ana arıyı bir kafes içerisinde 3 – 4 gün boyunca kovanın en yoğun olan kısmına bırakılıp beklenmelidir. Bu süre zarfında işçi arılar yeni yüksükler yapmış mı diye kontrol edebiliriz. Eğer yapılmışsa ana arı memeleri bozulur veya başka bir yerde kullanmak üzere alınabilir. Daha sonra yeni ana arının bulunduğu kafeste kekin olduğu bölümde olan telli kafes ağzı açılmalı ve kovan kapatılmalıdır. Arılar bu kafes içeresinde bulunan keki yiyerek ana arının çıkması sağlayacaklardır. Ortalama 2-3 veya 4 gün sonra kovan tekrar açılıp kontrol edilmeli acaba kovandaki koloni yeni ana arıyı kabul etmiş mi muhtemelen kabul etmiş olur.

Özetle Kovana Ana Arı Nasıl Verilir?

  • Ana arı verilirken zayıf kovanlar olmalı bu zayıf kovan sayısı ortalama 2-3 çerçeve olmalıdır. Kabul etme oranı yüksek olmaktadır.

  • Ana arının aşağıya çarpraz gelecek şekilde arıların yoğum olduğu bölgeye yerleştiriniz.

  • 1 gün bu şekilde bekledikten sonra, kekli bölümdeki telli kısmı kaldırıp keki ile öylece aynı bırakınız.

  • Ana arı kafesten kendi çıkmalı siz asla çıkarmayın. Arılar kafes içeresinde bulunan keki yiyerek kabul edecektir.

  • Yukarıda bulunan video ile aşağıdaki video 2 (iki) gün arayla çekilmiştir. Önceki video ana arının verilmesi ve ikinci videoda ise ana arının kabul edip çerçevelerde dolaştığını gözlemliyoruz.